ŞİRVANLI Alüminyum Döküm ve Metal İşleme San. A.Ş.
Slider
  • Alüminyum Döküm
  • Alüminyum Döküm
  • Alüminyum Döküm
  • Alüminyum Döküm

ALÜMİNYUM DÖKÜM, TALAŞLI İMALAT VİDEOSU

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

Alüminyum döküm talaşlı imalat yöntemi, dökümü yapılmış parçanın teknik çizimlerine uygun olarak CNC ve diğer kesici takımlar yardımıyla talaş kaldırma tekniği ile işlenmesidir. Firmamız 12 adet alüminyum işleme merkezi ile hizmet vermektedir.

Talaşlı İmalat Yöntemleri

Talaşlı imalat, bir makina parçasını üretmek için gerekli takım ve tezgahlardan geçerek talaş kaldırma tekniğiyle parçanın işlenmesidir.

Talaşlı imalat yöntemlerinde çeşitli takım ve tezgahlar kullanılarak birçok işlemlerden geçmektedir.

Talaşlı İmalat Yöntemleri

Tornalama İşlemi :

Kesici takım ve araçlar kullanılarak üretimi yapılan parça üzerinden talaş kaldırma işlemidir. Tornalama klasik torna tezgahları ve CNC torna tezgahlarında yapılmaktadır.Tornalama işlemleri ile iç ve dış tornalama, alın tornalama, profil tornalama, kanal açma, vida çekme, konik tornalama, parça kesme işlemi, kavisli ve açılı pah kırma işlemlerinde, delik işleme vb. işlemler yapılmaktadır.

Frezeleme İşlemi :

Frezeleme düz veya kavisli yüzeylerin, kanalların, helisel kanalların, dişlilerin ve vida dişlerinin imal edilmesi, cep ve kademe işlenmesinde, delik açma ve büyütme işlemlerinde belirli geometrik yapılı tek veya çok ağızlı kesici takımlarla talaş kaldırma işlemidir. Frezeleme işleminde kesici takım hareketli veya iş parçası işlem durumuna göre her ikisi de hareketli olabilir. Frezeleme işlemi klasik freze tezgâhlarında veya ince ve hassas olarak CNC freze tezgâhlarında yapılmaktadır.

Delik Delme İşlemi :

Kendi ekseni etrafında dönen kesici matkap, freze çakıları ile parça yüzeyine boydan boya silindirik deliklerin veya bir tarafı kapalı belirli ölçülerdeki (kör delik) silindirik deliklerin açılmasıdır. Delik delme işlemi için matkap tezgâhları kullanılmaktadır. Fakat bunun yanında tezgaha delik delme aparatı takılarak CNC torna tezgâhlarında veya CNC freze tezgâhlarında da delik delinebilmektedir. Delik delme işlemi matkap uçları ile yapıldığı gibi silindirik freze çakıları ile de yapılabilmektedir. Özellikle kör yani boydan boya olmayan belirli derinlikteki deliklerin açılmasında, belirli hassas ölçüdeki eksenel deliklerin delinmesinde CNC freze tezgâhları delik delme aparatı, freze çakıları kullanılmaktadır.

Raybalama İşlemi :

Raybalama, yüksek kalite ve uygun hassasiyette deliklerin imal edilmesi için, çok az talaş kaldırarak yapılan delik iyileştirme işlemidir. Raybalama işlemi delinmiş olan deliklere eksenel düzgünlük, hassas ölçü tamlığı ve ince yüzey pürüzlülüğü sağlamak için kullanılır.

Taşlama İşlemi :

Taşlama işlemi, çeşitli tane büyüklüğündeki silindirik taşlarla işlenmiş makine parçaları yüzeyinden az miktarda talaş kaldırma işlemi ile çok ince şekilde yüzey hassasiyeti elde etme, ölçü tamlığı sağlama, daha düşük pürüzlülüğe sahip yüzey elde etme işlemidir. Taşlama işlemi, bağlayıcı maddelerle bir araya getirilen taneciklerin oluşturduğu  zımparataşlarının iş parçasından çok küçük miktarlarda kesme yapması yani iş parçasını aşındırmasıdır.

TALAŞLI İMÂLAT

Dökümü yapılan parçanın teknik resimlerine uygun olarak CNC tezgahlar aracılığıyla hassas bir şekilde işlenmesiyle yapılan üretim şeklidir. Firmamız talaşlı imâlatta kullandığı aparat ve fikstürlerini kendisi tasarlamaktadır.

Firmamız alanında uzman personel ile alüminyum talaşlı imâlat ve metal işleme hizmeti vermektedir.

TALAŞLI İMALAT MAKALELER

 

Kokil Kalıba Alüminyum Döküm Basınçlı Alüminyum Döküm Kum Kalıba Alüminyum Döküm Talaşlı Alüminyum İşleme